کاسپین

دزدگیر


۲۲ آذر دزدگیر

دزدگیر

مخاطرات و خطرهای ناشی از سرقت

پولو

وسایل منزل و وسیله نقلیه باعث گردید تا بشر در این زمینه به فکر افتاده و ابزارها و وسایلی در این زمینه ابداع نمیاد. دزدگیر از جمله ابزاری است که بدین منظور برای آگاهی و گیرانداختن سارقین مورد استفاده قرار میگرد. در این مقاله ابتدا به تعریف واژه دزدگیر و طراحی آن پرداخته سپس نحوه انتخاب بهترین سیستم و نیز بررسی خانه های هوشمند که شکل مدرن تامین امنیت منازل و اماکن است می پردازیم.

 

تعریف

دزدگیر وسیله ای است که برای آگاهی از ورود شخص غیرمجاز به ساختمان یا مکانی که دزدگیر در آن نصب شده است استفاده می شود با توجه به تعریف می توان به صورت کلی دو نوع دزدگیر را از همدیگر تشخیص داد. ۱– دزدگیر ساختمان (همان آلارم امنیتی) و ۲- دزدگیر وسایل نقلیه.

از دزدگیر ساختمان و املاک برای محافظت در برابر سرقت و یا صدمه به اموال و نیز حفاظت شخصی در برابر مزاحمان استفاده می شود.

دزدگیر وسایل نقلیه نیز برای حفاظت از وسیله نقلیه در برابر دزدی و آسیب زدن به آن استفاده میگردد.

 

طراحی

همه انواع دزدگیر متشکل از یک یا چند سنسور برای تشخیص مزاحمان ، و یک دستگاه هشدار برای نشان دادن نفوذ به وسیله تحت حفاظت می باشند. با این حال ، یک سیستم محافظ معمولی دربرگیرنده اجزای زیر می باشد:

 • واحد کنترل (PCU) ، کنترل پنل زنگ هشدار (ACP). مغز یا مرکز سیستم داده های سنسور را دریافت کرده و سپس سیگنال را به صدا در می آورد. در سیستمهای مدرن، معمول است یک یا چند تخته مدار کامپیوتری در داخل محفظه ای فلزی همراه با منبع تغذیه قرار داده شود.

 

 • سنسور: دستگاهی است که مزاحمت و نفوذ را تشخیص می دهد. سنسورها ممکن است در پیرامون منظقه تحت حفاظت قرار داده شوند. سنسورها با استفاده از روشهای مختلف همانند باز شدن دربها و پنجره ها، صدا ، ارتعاش و …عامل نفوذ را تشخیص می دهند.

 

 • دستگاههای هشدار: این دستگاهها نشان دهنده وضعیت زنگ هستند. متدوالترین دستگاههای هشدار زنگ و یا چراغ چشمک زن هستند. کاربرد دستگاه هشدار یکی اعلام ورود مزاحم و دیگری ایجاد ترس در مزاحم است. همچنین از این دستگاهها برای اعلام حریق و یا دود ناشی از حریق نیز استفاده می شود.

 

 • صفحه کلید: دستگاه کوچکی است که معمولا بر روی دیوار نصب می شود (برای حفاظت ساختمان) . اجزای تشکیل دهنده صفحه کلید شامل : کلید، چاغ نمایشگر و یک صفحه نمایش کوچک است.

 

 • ارتباطات مابین اجزا. در بردارنده سیم کشی مستقیم به واحد کنترل دستگاه و یا ارتباطات بی سیم می باشد.

 

 

عوامل مهم در انتخاب دزدگیر و سیستمهای امنیتی

سایت سیف وایس(Safewise.com) که عمدتا در زمینه سیستمهای امنیتی فعالیت می کند ، عواملی بسیاری را در تجزیه و تحلیل و رتبه بندی سیستمهای امنیتی در نظر می گیرد. فاکتورهایی همچون کیفیت خدمات ، هزینه سیستم، رضایت مشتری ، و مهمتر از همه ویژگیهای سیستم در این رتبه بندی مورد توجه قرار می گیرند.

این سایت با در نظر گرفتن این موضوع که امروزه سیستمهای امنیتی بسیاری در بازار موجود می باشند سعی می کند شرکت ارائه دهنده سیستم امنیتی مناسبی را متناسب با خانه و سبک زندگی مشتری پیشنهاد دهد. از جمله موارد مهم از نظر این سایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مونیتورینگ: وسیله ای که با آن سیستم به مرکز کنترل خود مرتبط می شود. و این ارتباط می تواند از طریق تلفن ثابت، تلفن همراه و پهنای باند انجام گیرد. مونیتورینگ این اطمینان را به مشتری می دهد که ارتباط ۲۴ ساعته با هر یکی از ابزارها برقرار می باشد البته نحوه ایجاد ارتباط از طریق هر یک از این ابزارها در اختیار مشتری بوده و مشتری می تواند هر کدام را که مناسب منزلش تشخیص داد انتخاب نماید. نکته قابل توجه این است که استفاده از پهنای باند نسبت به دو مورد دیگر سریعتر و کم هزینه تر است.

 

 • نصب و راه اندازی: در این قسمت متدها و روشهای نصب مورد بررسی قرار می گیرد. که شامل روش حرفه ای و روش DIY (Do it yourself) می باشد. برخی از شرکتها انتخاب بین این دو روش را بر عهده مشتری می گذارند و برخی نیز خود بهترین روش را انتخاب می نمایند. بیشتر مشتریان روش DIY را انتخاب میکنند چرا که این روش به نظرشان به صرفه تر بوده و خودشان می توانند فرایند نصب را به خوبی انجام دهند. سیستم حرفه ای نصب در مقابل پرهزینه بوده ونیازمند تجهیزات خاص است. از مزایای استفاده از روش حرفه ای نصب می توان به بالا بودن میزان اعتماد به درستی فرایند نصب و تنظیمات درست سیستم اشاره کرد.

 

علاوه بر دو موردی که سایت سیف وایس اشاره کرده است می توان موارد زیر را در انتخاب بهترین نوع دزدگیر مورد توجه قرار داد:

 • بی سیم یا غیر بی سیم بودن دزدگیر:

سیتمهای سیم (Wired alarms) به علت نیاز به پنهان شدن سیمها نیاز به نصب توسط نصاب حرفه ای می باشند. این سیتمها ، قابل اعتمادتر بوده و نیاز به هزینه های نگهداری چندانی ندارند.

سیتمهای بی سیم: این سیستمها همانگونه که از نامشان پیداست نیاز به سیم و دردسرهای نصب ان ندارند و به همین علت نصب این سیستمها راحت تر بوده و توسط خود مشتری نیز می تواند نصب گردد.

 

 • فقط زنگ:

این هشدار دهنده ها فقط با ایجاد صدای بلند ناشی از حس وجود مزاحم ، شخص را آگاه می کند. این نوع هشدار دهنده بیشتر برای ساختمانهایی که در آن روابط همسایه ها مبتنی بر دوستی است کاربرد داد.

 

 • هشدار متنی:

در این سیستم به محض اطلاع از وجود عامل مزاحم ، اخطار به صورت متن به فرد مورد نظر فرستاده می شود. این سیتم می تواند به صورت بی سیم یا سیم باشد.

 

 • سیستمهای تعاملی:

این سیتمها در قالب دو نسخه ارائه می شوند: ۱- اطلاع صاحبخانه ۲- پاسخ پلیس. برقراری این سیستم نیازمند پرداخت هزینه ماهانه می باشد.

 

 

سیستمهای امنیت هوشمند یا خانه هوشمند

این مورد به کنترل خانه توسط تلفن همراه اشاره می کند . سیستم خانه هوشمند به شما این امکان را می دهد که بتوانید از طریق تلفن همراه خود به کنترل خانه خود بپردازید. همه سیستمهای امنیتی سطوح مختلفی از کنترل و خانه هوشمند را پیشنهاد می دهند. این سیستمها قابلیت تنظیم بالایی توسط مشتری را دارند. سیستم خانه هوشمند، معمولا شامل دو سنسور درب و پنجره ، یک ردیاب و یک هاب است که از طریق وای فای ارتباطات بین اینها را ایجاد می کند. همچنین مشتری می تواند اجزای اضافه تری غیر از موراد گفته شده را به سیستم اضافه کرده و قابلتی محافظت آن را بالا ببرد.

 

 

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه